Zagadka przedwojennej ryby po grecku rozwiązana!

dnia

Jakiś czas temu opisywałam tu jakiś przepis nadesłany przez czytelniczkę w roku bodajże 1981 do „Przekroju”. Wspominała ona rybę po grecku, jaką jadła przed wojną w Kobryniu, a więc na głębokim Polesiu. Wydawało mi się to niemożliwe, że ryba po grecku była znana przed wojną, przepisu na takie danie nie znalazłam w żadnej ze znanych mi książek kucharskich. A jednak, jednak znalazłam przedwojenną rybę po grecku: był to karp. Z roku 1938. Podaję przepis wydrukowany w „Bluszczu”, warszawskim piśmie kobiecym z wielkimi tradycjami, ukazującym się od roku 1865.

Dział kulinarny prowadziła tam osoba podpisująca się: Cocktail. Nie wiem, kogo skrywał pseudonim. W numerze 11 podaje przepis na naszą rybę. Różni się od dzisiaj stosowanego, głównie do dorsza. Ale jest! W Kobryniu rybę po grecku przed wojną można więc było skonsumować.

Oto jak się ją przyrządzało (pisownia oryginału):

Karp po grecku

Ćwierć kilograma marchwi, 2 pietruszki, jeden seler, jedną cebulę, wymyć, obrać, pokrajać w łazanki, zalać litrem wody, dodać 5–6 ziarn pieprzu, tyleż angielskiego ziela, listek bobkowy, gotować do miękkości. Kilo i ćwierć ryby starannie oczyścić, włożyć w jarzynki, zupełnie przestudzone, zagotować powoli i od chwili zagotowania gotować 15 minut. Spróbować delikatnie drewienkiem na grzbiecie czy mięso od dużej ości odchodzi. Jeżeli nie gotujemy ryby w wanience, najlepiej gotować w serwecie, z serwetą wyjąć, położyć na wygrzany półmisek, wstawić na chwilę do piecyka, a przez ten czas szybko zaprawić jarzynki. Łyżkę masła rozebrać z łyżką mąki, rozprowadzić wywarem, wlać do całości, zagotować. Spod ryby usunąć serwetkę, obłożyć ją świeżo ugotowanymi ziemniakami (8–10 sztuk), oblać jarzyną, podawać.

Ponieważ w czasie gotowania woda paruje, aby mieć w chwili podawania około 3 szklanki wywaru z jarzynami. Ryba nie powinna się gotować tak silnie, aby było widać, że się woda przewracać, powinna tylko drgać leciutko.

A skoro już jesteśmy przy karpiu, pozostańmy przy nim. Wklejam inny ciekawy sposób na karpia także z roku 1938:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s