Na niedzielne popołudnie

Może – trochę ekstrawagancko w taki upał – zaparzymy popołudniową herbatę? Podamy gorącą, mocną. W porcelanowych filiżankach. Albo, bez ceremonii, w kubkach. A do herbaty co? Jak to co? Poezja i kawałek dobrego ciasta. Że zaś lato, ciasto niech będzie z owocami.

 

A poezja? Nieco staroświecki wiersz Stanisława Balińskiego (1898–1984), śpiewany w „Piwnicy pod Baranami” przez Leszka Długosza. W latach 70.–80., gdy go słuchałam, był odległą abstrakcją, dzisiaj to coraz bardziej rzeczywistość.

W niedzielne letnie popołudnie,
Gdy kulę smutku toczy demon,
Nad rzeką w kwiaty oprawioną
Pod niebem bladym jak anemon,
Siedzieli rzędem staruszkowie.
Pochyłe panie i panowie,
Ubrani jasno mile schludnie
I patrząc w wodę jak zanika
– fala za falą, świat za światem –
Pili herbatę za herbatą.

Jaka szkoda, jaka szkoda, jaka szkoda,
Że dni nasze, dni wiosenne nawet we śnie
Przepłynęły beznamiętnie
Bezszelestnie, jak ta woda.

Jaka szkoda, jaka szkoda, jaka szkoda…

Nastrojowo, prawda? Akurat pod popołudniową melancholię na zakończenie upalnego dnia. I tak, aby wspomnieć zapominanego poetę. Należał do Skamandrytów. Jego opowiadanie fantastyczne, nie wiedzieć czemu nazwane felietonem, ciągnie się przez trzy pierwsze numery „Wiadomości Literackich”. W ich pierwszym numerze z roku 1924 znajdziemy też jego recenzję muzyczną. Miał bowiem takie wykształcenie. Był także dyplomatą. Pierwszy tomik wierszy, w roku 1928, wydał zafascynowany kulturą Bliskiego Wschodu (był na placówce w Iranie, czyli wówczas Persji). Czy dzisiaj mamy takich dyplomatów? I takich poetów?

 

Podczas wojny znalazł się w Londynie i w nim pozostał do śmierci. Także tam współpracował z Mieczysławem Grydzewskim, publikując w jego londyńskich „Wiadomościach”. Zainteresowanym odkrywaniem staroci dopowiem, że numery przedwojennych „Wiadomości Literackich” znajdą w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej, a komplet prasy emigracyjnej, wydawanej przez Mieczysława Grydzewskiego ( podczas wojny – „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie, po wojnie – „Wiadomości”), początkowo w Paryżu, potem w Londynie, w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. To skarby. Znajdziemy w nich poezje, ale i felietony Antoniego Słonimskiego, rozprawki Tadeusza Boya-Żeleńskiego, odkryjemy wielu zapomnianych twórców, wyczytamy zapomniane emocje. Inne od naszych? Porównajmy.

Zanim sięgniemy do bibliotecznych skarbów, upieczmy ciasto do herbaty.

Sernik z owocami

gotowe kruche ciasto słodkie

30–40 dag twarogu

2–3 jajka, żółtka i białka osobno

ew. kilka kropli koncentratu waniliowego lub pół laski wanilii

1/2 szklanki cukru pudru lub ile nam pasuje

2 łyżki mąki ziemniaczanej

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

świeże listki mięty

truskawki

Żółtka zmiksować z cukrem pudrem. Dodać twaróg, a następnie: mąkę, proszek do pieczenia, ew. wanilię. Na końcu domieszać pianę z białek i drobno posiekane lub porwane w ręku listki świeżej mięty.

 

Foremkę wyłożyć gotowym ciastem kruchym, formując wysokie brzegi. Wypełnić masą serową. Piec 20 minut w 180–200 st. C. Wyjąć, ułożyć na wierzchu truskawki przekrojone na pół. Dopiekać przez 10 minut.

Najlepiej używać foremek silikonowych. Nie trzeba ich niczym smarować. Inne foremki warto wyłożyć papierem do pieczenia, w który zwykle jest owinięte gotowe ciasto. Oczywiście, zamiast truskawek można dać inne owoce (maliny, morele, wiśnie, śliwki). Zapiekamy je krótko, aby pozostały świeże i sokiem nie zabrudziły sernika. Czy koniecznie dodawać do sernika miętę? Niekoniecznie, ale z miętą ma smak bardzo intrygujący. Do ciepłego ciasta można podać kulkę zimnych lodów. W niedzielne letnie popołudnie, gdy kulę smutku toczy demon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s