Na lato – bób

dnia

Nawet w upał  polecam bób. Bardzo go lubię. Nie trzeba go długo gotować, bo jest teraz młody. Kto chce, może go łatwo wyłuskać ze skórki, ale można i ją zjadać, byle dobrze pogryźć. Dlatego dzieciom ją usuwamy.

Bób jest wartościowym warzywem, znanym ludzkości od starożytności. Oto, jak radził go przyrządzać Wojciech Wielądko, kucharz gotujący w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; podaję przepis w pisowni z epoki:

Bób czyli szaley

Ci którzy iedzą z łupiną, maią gotować w wodzie przez pół kwadransa, dla odięcia mu ostrości.

Pospolicie iednak daje się łuskany, sposób przyrządzenia tenże sam: włóż w rondel z kawałkiem masła, wiązką pietruszki, cebulą, trochą combru, przystaw do ognia, wsyp szczubeć mąki, trochę cukry, zaley dobrym bulionem, ugotowawszy zabiy trzema żółtkami z mlekiem, day na przystawkę.

Kto chce się pobawić, może tak ugotować. Gdyby się zastanawiał na tajemniczym „combrem”, wyjaśnię, że chodzi o cząber – zioło i dzisiaj dodawane do potraw z fasoli. A o co chodzi z „zabijaniem” żółtkami, chyba można się domyślić.

Ja najczęściej gotuję bób – moja babcia mówiła na niego „bober” – po prostu na parze. Lekko osolony. Ale można gotować i w wodzie, jak każde warzywo. Zawsze warto dodać jakieś zioła, które wzbogacą smak bobu. Znakomity jest po prostu koperek, według mnie podkreśla w każdej potrawie smak lata. Zwłaszcza tak upalnego, jak obecne.

Gdy odczuwamy wewnętrzny niepokój, obserwujemy trudności w koncentracji, doświadczamy bólów i zawrotów głowy, może naszemu organizmowi może brakuje magnezu. Jego źródłem są m.in. orzechy, kakao – a więc i czekolada – oraz różnego rodzaju kiełki i nasiona, czyli fasola, soja i właśnie bób. O ile jest przy tym mniej kaloryczny od czekolady; ma 37–39 kcal w 100 g. Sporo witamin A, C i żelaza. Z opowieści Magdaleny Samozwaniec pamiętam, że zajadała  się nim jej siostra, poetka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Nie tylko dlatego, że unikała mięsa, a bób jest źródłem białka. Twierdziła, że bób jest bogaty w fosfor, którego potrzebuje mózg. Miseczka bobu pomagała jej w pisaniu wierszy.

Jakkolwiek jest – bób to warzywo typowo lipcowe. Wystarczy go podać z zimnym kwaśnym mlekiem, aby się cieszyć smakiem lata. A może uda się z jego pomocą napisać zgrabny wiersz?…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s