Przepis na przedwojenny chłodnik

I znowu „Bluszcz” z roku 1930. Czy było wtedy tak upalnie jak dzisiaj? Jeżeli tak – był to znakomity powód, aby dać receptę na chłodnik. Prawdziwy. Niebanalny. Tak miło staroświecki. Tylko skąd wziąć raki?!

Na cztery do pięciu talerzy chłodnika należy ugotować pęczek młodej botwinki, drobno pokrajanej, w szklance, lub nieco więcej, osolonej wody, wystudzić zupełnie. Kto się nie boi octu, może, gotując botwinkę, wlać łyżkę tego octu, co da ładniejszy kolor botwince. Jak najdrobniej usiekać sporo koperku i utłuc go jeszcze z solą w moździerzu. Kto znosi zapach szczypiorku, niech go doda połowę do koperku. Ugotować cztery jaja na twardo i pokrajać je na ćwiartki lub plasterki, średniej miary ogórek obrać, przekrajać wzdłuż na cztery części i drobniutko  szatkować. Kawałek pieczeni cielęcej pokrajać w drobną kostkę i oczyścić osiem do dwudziestu szyjek rakowych. Gdy już wszystkie dodatki przygotowane, wziąć trzy ćwierci (do litra) dobrego, zsiadłego mleka i ćwierć litra najlepszej, młodej śmietany. Ubić to trzepaczką na gładką masę, poczem dodać wszystkie części składowe za wyjątkiem jaj, które kłaść wprost na talerze, bo się pokruszą. Dać tak postać godzinę.

Przed samem podaniem włożyć w wazę tyle kawałków sztucznego (chemicznie  czystego) lodu, ile osób mamy przy stole. Dodanie kilku łyżek smaku, w którym gotowały się raki, ogromnie podnosi smak chłodnika. Osoby, któreby chciały mieć chłodnik na rosole, powinny gotować botwinkę zamiast na wodzie, na rosole z wołowiny, cielęciny lub kury. Wszelki tłuszcz z rosołu powinien być najstaranniej usunięty. Rosołu bierzemy w takim razie trzy ćwierci, lub cały litr, zsiadłego mleka nie używamy, a podwajamy ilość śmietany, którą należy mocno ubić trzepaczką przed dodaniem zimnego rosołu. Wszystkie inne dodatki, jak do chłodnika z zsiadłego mleka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s